Layout

Menu Style

Cpanel

2019 Šachy

V pátek 6.12. 2019 se konal v SVČ Méďa Okresní přebor škol v šachu, kterého se zúčastnila i naše škola. Měli jsme sestavena 2 družstva  mladších žáků (1.-5. třída) a 1 družstvo starších žáků (6.-9. třída). Hráli vždy 4 hráči naší školy proti 4 hráčům vylosovaného cizího týmu 7 kol v rapid šachu. V tvrdé konkurenci 15 družstev mladších týmů vybojovali naši hráči ( Jaroslav Kadlec, Adam Strnad, Filip Strnad, Kubelová Sarah a Matěj Keprt) krásné 6. místo a dělil je pouze 1 bod od místa 4. Naši benjamínci a začínající hráči šachového oddílu při ZŠ Žižkova hráli svůj první velký turnaj a vybojovali 13. místo(Zdráhal Adam, Knapčíková Kristýna, Kalinowski Jiří a Martin Přasličák).
Starší žáci měli navíc ,ale  trochu v tréninku podcenili soupeře a odnesli si 8. místo.(Lukáš Vajda, Patrik Doboš, Matěj Prachař a Daniel Číž).
Děkuji všem hráčům za reprezentaci školy a uvidíme se na školním turnaji Přeboru školy ZŠ Žižkova, která proběhne v únoru.
Martina Šlachtová

Mikuláš 2019

Jako každoročně, tak i letos se děti  dočkaly ve třídách návštěvy Mikuláše, andílků a čertovských pekelníků z devátých tříd.
5. prosince přišel Mikuláš se svojí družinou zkontrolovat, jak se ve škole děti pilně snažily. Čerti chtěli odnést do pekla některé zlobivce, ale Mikuláš čertíkům děti nevydal.

Adventní Vídeň

Dne 2. 12. 2019 jsme se s našimi osmáky a deváťáky vydali autobusem v časných ranních hodinách nasát část historie a předvánoční atmosféru za našimi rakouskými sousedy přímo do jejich hlavního města Vídně.
Cesta uběhla rychle, žáci byli evidentně natěšeni na nové zážitky, neboť od časných ranních hodin si v autobuse pozpěvovali a vedli družné hovory. Když jsme se se svítáním přiblížili k hranicím, uvítaly nás všude kolem bílé zasněžené pláně v okolí Mikulova. Než jsme však dorazili do centra Vídně, sněhový poprašek vlivem mírného deště a oteplení roztál. Naštěstí se počasí umoudřilo a my si mohli prohlédnout exteriéry a zahrady zámku Schönbrunn a začít nasávat atmosféru malých vánočních trhů na tomto historickém místě. Zajímavostí byl venkovní adventní kalendář, který vypadal tak trošku jako holubník, akorát stál na zemi. V každém z okének byla vystavena nějaká historická relikvie a tak zde byl vysvětlen původ vzniku adventních kalendářů.
Naší další zastávkou bylo historické centrum Vídně, kde jsme si prohlédli majestátní gotickou katedrálu Svatého Štěpána neboli Stephansdom s místním trhem a kočáry s koňskými spřeženími. Měli jsme štěstí, protože v části katedrály probíhala mše a pan farář hovořil krásnou spisovnou a srozumitelnou němčinou.  Z katedrály jsme podnikli procházku směrem k Hofburgu a přilehlým budovám muzeí, dále následoval Parlament, budovy univerzity, parlamentní knihovny, Burgtheater, až jsme dorazili do finálního cíle naší procházky. Tím byla budova staré vídeňské radnice (Wiener Altrathaus), před níž se každoročně konají největší vánoční trhy ve Vídni. Nasáli jsme vůni spousty sladkých dobrot – jablka v cukru, čokoládové fontány, perníčky, Bratwurst, ale také vůni mýdel, svíček či čokolády, okoukli jsme spoustu nádherných baněk a vánočních dekorací. V budově radnice jsme si připadali podobně jako Karlík v Továrně na čokoládu. Skoro bychom řekli, že tam byli malí „Umpalumpové“ (pozn. hláška jednoho z žáků). Jednalo se však o malé děti nad tři roky věku, pro které zde byla zbudována malinká kuchyňka, ve které v zástěrkách a kuchařských čapkách pekli perníčky pod dohledem mistrů kuchařů.
S padajícím soumrakem jsme ještě vyfotili poslední záběry osvětleného parku před radnicí, svítící stánky, kolotoč a srdíčka ve větvích a vydali se znavení, ale plni dojmů na zpáteční cestu domů. Ta již proběhla klidněji, protože únava z celého dne zmohla nejméně polovinu žactva a slastně zabrali spánkem znavených výletníků.  Věříme, že ač byl výlet pro některé fyzicky náročnější, odnesli si určitě spoustu krásných zážitků, poznatků a vzpomínek a přivezli si domů i kousek vánoční atmosféry a pohody.
Za pedagogický dohled a parťáckou účast chci poděkovat svým kolegům Ing. Evě Bachové a panu zástupci Mg. Lubošovi Váňovi. Za dopravu děkujeme milému panu řidiči Martikánovi z Opavy a jeho kolegovi.

Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Minulý týden v úterý  proběhlo školní kolo olympiády v jazyce anglickém.  Zúčastnilo se ji celkem 32 žáků z 2. stupně.  Soutěžilo se v gramatice, čtení, poslechu, v mluvení na dané téma, popisu obrázku a v řešení problémových situací. A tady jsou výsledky:
V kategorii pro 6. a 7. ročník se na 3. místě umístil Štěpán Sedláček z 6. C, na 2. místě se umístil Tobiáš Bartek ze 7.B a na 1. místě se umístila Lucie Šťastná z 6.B.
V kategorii pro 8. a 9. ročník se na 3. místě umístil Karel Tkáč z 9.B na 2. místě se umístil Mikuláš Juřík z 9.A a na 1. místě se umístila Sofie Vlačuhová rovněž ze třídy 9.A.
V okresním kole budou naší školu reprezentovat Lucie Šťastná a Sofie Vlačuhová.
Všem umístěným žákům gratulujeme a ostatním účastníkům děkujeme za statečnost a skvělé výkony.
GOOD JOB!

Číst dál: Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Vánoční laťka 2019

V pondělí 9. 12. se vybraní žáci 7. až 9. ročníků zúčastnili závodů „Vánoční laťka“. Jedná se o  soutěž v atletickém trojboji (sprint na 50 m,  skok daleký, skok vysoký) pořádanou ZŠ Smetanův okruh. Hodnoceni byli jak jednotlivci, tak i družstva. Naši žáci se zhostili reprezentace školy skvěle a byli úspěšní jak v jednotlivcích, tak v družstvech.
     Individuálních úspěchu dosáhli Jiří Wenda, který vyhrál kategorii mladších žáků, v kategorii mladších žákyň obsadila Júlia Štabrilová  2. místo a Ema Šimečková 3. místo, v kategorie starších žáků se na 3. místě umístil Erik Štverák a v kategorii starších žákyň na 3. místě skončila Sára Kopecká.
     V soutěži družstev byli naši atleti ještě úspěšnější.  Družstvo mladších žákyň ve složení Júlia Štabrilová, Ema Šimečková, Barbora Kulhanová a Júlie Žitníková obsadilo 1. místo. Podobně se vedlo družstvu mladších žáků, kteří ve složení Jiří Wenda, Vilém Kavan, Matěj Šír a Samuel Schulz také vybojovali 1. místo. Družstvo starších žákyň ve složení Sára Kopecká, Kateřina Vávrová, Markéta Entnerová a Karolína Bryndačová skončilo na 2. místě a družstvo starších žáků (Erik Štverák, Dušan Papadopulos, Mikuláš Juřík) na místě 3.

Všem atletům gratuluji k výborným výsledkům a děkuji za skvělou reprezentaci školy.

Číst dál: Vánoční laťka 2019

Florbal 2019

Ve dnech 12. a 13. 11. 2019 se uskutečnil turnaj okrskového kola základních škol ve Florbale 6. - 9. ročníků na základní škole Janáčkovo náměstí v Krnově. Vše probíhalo velmi svižným tempem již od samého rána. Zúčastnilo se celkem šest družstev první den a sedm družstev v den druhý. Naši starší žáci se umístili na 5. místě ve velmi silné konkurenci florbalistů a fyzicky zdatných jedinců.  Tímto jim blahopřejeme a udělujeme velkou pochvalu za bojovnost. Mladší žáci zářili již od začátku, kdy poráželi jednoho soupeře za druhým, celkem pět vítězných zápasů v řadě a ve finále ve hře o zlato prohráli těsně na nájezdy. Probojovali se do okresního kola, které se bude hrát příští týden v Bruntále. Chlapcům rovněž blahopřejeme ke stříbrné medaili a udělujeme pochvalu za reprezentaci naší školy. Hráči jmenovitě: Ghraibi Jakub, Krvač Ondřej, Guth Petr, Žitník Adam, Pavlík Matěj, Merta Michal, Tkáč Karel, Haničák Jonáš, Kotlár Vojtěch, Kelíšek Martin, Papadopulos Daniel, Čevela Daniel, Klein Thomas, Haničák Matyáš, Strážnický David, Polzer Drahoslav, Doboš Patrik, Zbedina Denis, Kocaba Tomáš
22.11.2019 Proběhlo okresní kolo v Bruntále, kde naši borci sklidili ještě větší úspěch a přivezli zlatou medaili. Ve velké konkurenci pěti nejlepších družstev z okresu vše vyhráli.
V prosincovém krajském kole, které se konalo v Ostravě  se chlapci umístili na 6. místě.

Číst dál: Florbal 2019