Uvodka.png

Hudební projekt se základní školou v Hlubčicích

10. června v krnovské synagoze a 11. června v kulturním domě v Hlubčicích se uskutečnily dva koncerty přeshraničního projektu Dźwięki muziky – Zvuky hudby. Projekt vymyslela a zorganizovala sbormistryně Ewa Maleńczyk. Z naší školy byli do hudebního projektu vybráni žáci ze 6. B a 7. B třídy, kteří s polskými dětmi na dvou dopoledních hudebních dílnách (v Polsku a v hudebně naší školy) nacvičovali společné písně pro vystoupení na obou koncertech. Čeští žáci se seznamovali s polským jazykem v písních Kukułezcka (Kukačka) a Bębenek (Bubínek), polské děti ze sboru Cantabile pak zápasily s textem Vysokého jalovce s beatboxovým doprovodem nebo se učily židovskou píseň. Hostem obou koncertů byl smíšený pěvecký sbor Leocantores, vysoké umělecké kvality, pod vedením Evy Maleńczyk. Program pro samostatné vystoupení – šest lidových písní z celého světa, byl postupně secvičován v hodinách hudební výchovy v průběhu celého roku. Zpáteční cesta autobusem ze sobotního koncertu v Polsku se nesla v bujaré náladě, kdy střídavě zazníval polský Bębenek a Vysoký jalovec. Zpěváci si odváželi mnoho vzpomínek, nejen na závěrečnou společnou africkou píseň Kuwafuraha, ale mnozí i na první zkušenost se zpíváním na mikrofony či vystupováním na profesionálně nasvíceném pódiu. Z prostoru autobusu se i několikrát během cesty ozvalo: „ A pojdeme příští rok znovu?“ Odpověď zůstává nevyřčena, ale věřím, že všichni byli za svou námahu odměněni novými zážitky, zkušenostmi a prožitky, které v nás budou ještě dlouho rezonovat.

 Mgr. Tomáš Mička, DiS.


Základní škola Krnov, 
Žižkova 3, okres Bruntál,
příspěvková organizace

1610987776869.jpg