Uvodka.png

Dějepisné exkurze

Výprava za Tutanchamonem

S žáky 8. ročníků naší školy jsme se 30. 5. 2022 vydali na objevnou cestu za nejslavnějším archeologickým nálezem z období starověkého Egypta. Nemuseli jsme se ale vracet strojem času o 3000 let zpět do vyprahlého egyptského Údolí králů. Naše cesta za pokladem Tutanchamonovy hrobky vedla na brněnské výstaviště. Zde se od 26. 4. koná unikátní výstava při příležitosti 100 let od objevení Tutanchamonova hrobu. Stejně jako všichni návštěvníci, i my jsme byli oslněni bohatstvím dávných faraonů. Doprovázel nás zvukový průvodce, pracovní listy. Také jsme zhlédli film o Howardu Carterovi a jeho objevitelském příběhu. Domů jsme se vraceli nadšení z jedinečných exponátů a „nasáklí“ atmosférou prastaré civilizace. Rádi bychom poděkovali SRPŠ ZŠ Žižkova 3 za velkorysý příspěvek na tuto báječnou výpravu.

Exkurze do Osvětimi

Ve středu 15. 6. 2022 se žáci z devátých tříd vydali na exkurzi do Muzea koncentračního tábora Osvětim – Březinka (Auschwitz – Birkenau) v Polsku. Zde jsme se blíže seznámili s těžkým obdobím 2. světové války, zejména s důsledky holokaustu, tedy vyhlazování židovského národa. Poznali jsme kruté osudy mnoha nevinných lidí a jejich životní podmínky v koncentračním táboře. Prohlídka byla rozdělena do dvou částí. V první části jsme prozkoumali muzeum nacházející se v prostorách bývalého koncentračního tábora Auschwitz. Následně jsme se autobusem přesunuli do druhé části, a to do vesnice Birkenau. Zde jsme si prohlédli např. baráky (dřevěné domy s pryčnami), dobytčí vagón (sloužil k přepravě vězňů do KT) a pozůstatky kremačních pecí… Cestu zpět nám znepříjemnila drobná nehoda, a tak jsme se bohužel zpozdili a počkali si na náhradní autobus. Ten pro nás ochotně přijel a odvezl nás domů. Byl to sice vyčerpávající, ale pro všechny nezapomenutelný zážitek. Přivezli jsme si spoustu nových dojmů a poznatků. Děkujeme cestovní kanceláři Tihelka za vstřícnost, SRPŠ ZŠ Žižkova 3 za příspěvek na cestovní pojištění a také paní učitelce Kotasové a Obručové za skvělý doprovod.

Galerie


Základní škola Krnov, 
Žižkova 3, okres Bruntál,
příspěvková organizace

1610987776792.jpg