Layout

Menu Style

Cpanel

Hrátky s historií

Letos se konal 17. ročník Hrátek s historií. Byl zaměřen na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha a domácí a zahraniční odboj.
Soutěž se uskutečnila 18. června. V tento den jsme si připomněli tragické úmrtí atentátníků Gabčíka  a Kubiše.
Tradiční podmínkou účasti je dostavit se v dobovém kostýmu. Naše tříčlenné družstvo (H. Brda, M. Mrázek, A.  Grulich) se rozhodlo převléci za příslušníka gestapa a židovské krnovské občany(Brauna a Löwina.
Všichni účastníci museli splnit 14 vědomostních a praktických úkolů (např. střelba ze vzduchovky, hod granátem, první pomoc atd.) přepravu mezi vzdálenějšími místy zajišťovala vojenská auta Jeep.
Na závěr jsme zhlédli na náměstí ukázku atentátu.

Jsme Evropané 2019

V pátých ročnících proběhl napříč předměty projekt "Jsme Evropané".  Závěrečná soutěž družstev se uskutečnila v pondělí 17. června. Každou třídu reprezentovalo 6 soutěžících ve vědomostní kategorii a jeden soutěžící  ve výtvarné kategorii. Znalosti žáci načerpali nejen ve vlastivědě, ale také v informatice nebo čtení.

1. místo    5. B

2. místo    5. C

3. místo    5. A

Letošní páťáci prokázali opravdu vynikající znalosti o Evropě a Evropské unii.

Republikové finále ve vybíjené

V letošním roce jsme předvedli, že vybíjenou hrát opravdu umíme. Vyhráli jsme okrskové, okresní i krajské kolo a odměnou za to bylo republikové finále v Pecce.  Užili jsme si malebného prostředí pod Krkonošemi. Budeme rádi vzpomínat na tento sportovní úspěch naší školy. Děkujeme za vzornou reprezentaci žákům, kteří se zúčastnili i předešlých kol. Byli to tito žáci: Jan Barčák, Jan Zemánek, Marek Kelišek, Dominik Dunča, Jiří Krenželok, Matěj Grulich, Ondřej Klement, Jiří Šimonek, Matyas Šimonek, Matyáš Haničák, Julius Mohyla, Daniel Čevela, Jiří Kaňok.

Jarní sladké pečení dobrůtek

V pondělí 20.května proběhla v naší školní kuchyni opět soutěž sedmáků v pečení sladkých dobrot s tématem jaro,květen a láska.Do soutěže se přihlásilo celkem 8 družstev.Soutěžící se s elánem a chutí pustili do práce.Něco šlo snadno, sem tam se objevil menší problém, ale nakonec bylo hotovo.Výrobky pak hodnotili učitelé i nepedagogičtí pracovníci školy. A jak to dopadlo? Na 3. místě se umístili Petr Hromada a Michal Ochman ze 7. B  se svým Kokosovým snem. Druhou příčku obsadilo družstvo dívek Lucie Zajíčková, Kristýna Baczková ze 7. A a Sára Kolářová a Veronika Kurečková ze 7.B a jejich Jahodové srdce.Výherkyněmi se staly Karolína Bryndáčová, Adéla Blejchařová, Lucie Obručová ze 7. A a Valentýna Živčáková ze 7.B.Jejich dort zaujal chuťově i vzhledově nejvíce.Výhercům gratuluji, všem soutěžícím děkuji a příští rok opět sraz v kuchyni.

Lenka Maroušková

Číst dál: Jarní sladké pečení dobrůtek

Přeborník školy v šachu

Dne 11.6. 2019 se uskutečnil na naší škole šachový turnaj „ O přeborníka školy v šachu“. Celkem se ho zúčastnilo 35 žáků I. a II. stupně, kteří se utkali v 7 kolech rapid šachu (2x 15 minut). Hráli šachisti celé školy dohromady a ve finále se poté vyhodnotili 3 nejlepší hráči I. a II. stupně a nejlepší dívka turnaje. Za statečnost a výdrž byli odměněni i nejmladší účastníci turnaje, žáci 1. tříd. Na konci turnaje všichni hráči získali sladké odměny a diplom. Vítězové pak i medaile a věcné odměny.
Přeborníkem školy se stal Jaroslav Kadlec, žák 3.A, který porazil i  mnohem starší soupeře.

„Exkurze v pekle“

3. června letošního roku jsme my, zájemci z řad třídy 9. A  a 9. B, navštívili nechvalně proslulé místo, a to  Osvětim – Březinku (Auschwitz – Birkenau). Jedná se o polské město, kde v době 2. světové války nacisté v čele s Adolfem Hitlerem zřídili vyhlazovací koncentrační tábor. Cílem byl  „konečné řešení“, tedy likvidace tzv. méněcenných ras, zejména příslušníků židovského národa, ale i „neposlušných občanů“ z nacisty okupovaných zemí.
      Exkurze proběhla, jako každoročně, v rámci výuky dějepisu na naší škole. Důvodem cesty bylo poznat na vlastní oči toto smutné až  děsivé místo. Už jsme měli o koncentračních táborech informace  z hodin dějepisu a z učebnice a také jsme se do něj virtuálně dostali s hrdiny filmového příběhu, který vyprávěl o osudech a odporné práci  vězňů z tzv. „sonderkommanda“. Ale teprve při vstupu za bránu se známým výsměšným nápisem „Arbeit mach frei“  jsme pocítili   hrůznou atmosféru místa. Postupně jsme si začali uvědomovat, co se tady dělo a kde se vlastně právě nacházíme. Ocitli jsme se na místě, kde nacisté nelidsky týrali a zabíjeli nevinné lidi různých ras, rodiny násilím odtrhávali od sebe a popravovali děti, ženy, invalidy, bez soucitu a bez důstojnosti.
Jak jsme vnímali tuto naši výpravu do historického pekla ilustrují následující slova spolužáků:
„….lítost, strach, úzkost a pocity beznaděje….“
„…strašný byl pohled na fotky podvyživených lidí, zejména dospělých žen (23kg) a dospívajících dětí (13kg)…“
„…nelidské, zvrácené, nedůstojné člověka…“
„…myslíme si, že je důležité, aby žáci viděli tato místa, aby si uvědomili, že se takové hrůzy nesmí opakovat…“
Za 9. A a 9. B napsali:   Mgr. Lenka Obručová